Rozvod bez právníka je poukázka na malér
Žijeme v době „do it yourself,“ je obecným zvykem spoléhat na rady kamarádů z hospody (byť jsou experty v něčem úplně jiném než v tom, k řemu své nezištné a dobře míněné rady poskytují), a také je s námi náš moudrý Google, který nám poradí skoro se vším. Skoro… Proto považuji pokusy o rozvod bez právníka za stejně nemoudré, jako pokusy sepisovat poslední vůli bez notáře.
Ze života mého
Byl jsem ještě chlapec, když umřela teta Rézi. Ve skutečnosti byla mojí pratetou, byla manželka bratra mé babičky. Osud jí připravil strašný život. Život plný neštěstí a bolesti, které nijak nezavinila. Porodila a vychovala dvě děti – dceru a syna. Pak, těšně po druhé světové válce, její již dospělý syn, jel vlakem. Bohužel přes Senohraby. A termín „senohrabská srážka vlaků“ je pojmem dodnes.
Senohraby 1947
„12.října 1947 ve 21.34 hod. ve stanici Senohraby železniční neštěstí, které si vyžádalo celkem 8 obětí na lidských životech a dalších 25 lidí bylo zraněno,“ píše server koridory.cz. „Na koleji č.2 stál již přes hodinu nákladní vlak č.7518, ložený uhlím, který pro svou délku musel být rozdělen. Samovolným uvolněním brzd se dal do pohybu právě v tom okamžiku, když osobní vlak č.1613 přejížděl výměnu č.4, aby po 4.koleji projel. Srážka nastala přesně na této výměně. „Sepsal přednosta stanice, vrchní adjunkt František Zídka. Zpracoval adjunkt Jaroslav Škvor.
Nemusím asi vysvětlovat, že syn tety Rézi byl jedním z těch osmi mrtvých.
Neštěstí nechodí samo…
Po pár letech zemřel tetě Rézi i manžel, bratr mé babičky. Takže jí zůstala jen dcera marie – sestřenice mé matky. Také ji z dětství, velmi mlhavě, pamatuji. Dostala rakovinu a zemřela někdy v polovině sedmdesátých let. Teta Rézi zůstala sama, a její chaloupka už byla psaná na manžela její mrtvé dcery. A pak se teta Rézi najednou ocitla v domově důchodců v Kardašově Řečici, kam za ní jezdila už jen moje babička, a výjimečně i moje matka za ruku táhnoucí mne samotného. Teta umřela, když už jsem byl gymnasista. Takže tu pointu, kvůli které tento příběh vyprávím, pamatuji velmi dobře.
Závěť svépomocí
Teta Rézi nechtěla vyhazovat peníze za notáře, a dozvěděla se, že poslední vůli může sepsat člověk sám, vlastnoručně – i bez notáře či právníka. A tak ji sepsala. Už skoro nic neměla. Pár svých osobních skromných šperků, snubní prstýnek, a vkladní knížku s pár desítkami tisíc. Odkázala je v té poslední vůli mé babičce, poslednímu, kdo za ní jezdil. A podepsala tu závěť tak, jak jsme ji všichni říkali – „teta Rézi.“ A jestli je v nebi a koukala se dolů, na jednání jindřichohradeckého soudu, musela být i v tom nebi smutná.
Rozvod bez právníka, závěť bez právníka a formální nedostatky
Soud totiž pro formální nedostatky poslední vůli neuznal jako platnou. Nebyla podepsaná, bylo tam jen rukou napsáno „teta Rézi.“ A tak moje babička dostala prd, a dědictví propadlo státu. Rozvod bez právníka může skončit podobně. Pokud se budete rozvádět svépomocí, bez právníka, může pro vás ten rozvod dopadnou zle.
Nevěříte? Rád vás přesvědčím, že investovat při rozvodu do právníka je klíčové. Objednejte se a probereme to.